ul. św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań kontakt@helpum.pl

Co zrobić, gdy wycena szkody jest zbyt niska?

Przeczytasz w 5 minut

Jeśli do wypadku bądź kolizji doszło nie z winy danego kierowcy, to ma on prawo otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. Tymczasem sprawa wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać, ponieważ większość odszkodowań wypłacanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest zdecydowanie zbyt niska w porównaniu do poniesionych szkód. Jakie kroki należy przedsięwziąć, aby walczyć o należne pieniądze?

Co zrobić, gdy wycena szkody jest za niska?

Jeśli kierowca otrzymuje zbyt niskie odszkodowanie z OC, ma pełne prawo, aby walczyć o dodatkowe pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał sporą część wydatków na naprawę pokryć z własnej kieszeni, a przecież zasadniczo chodzi o to, aby nie tracić własnych pieniędzy. Pierwotna wyceny szkody niemal w każdym przypadku jest skrajnie zaniżona, o czym warto wiedzieć. Jakie kroki należy podjąć w takich sytuacjach?

Przede wszystkim warto zasięgnąć opinii niezależnego rzeczoznawcy, który potwierdzi nasze przypuszczenia dotyczące zaniżonego odszkodowania. Alternatywą jest zebranie wyliczeń dokonanych przez warsztat samochodowy, aby dowieść, że naprawa pojazdu kosztuje więcej. Będąc w posiadaniu takiej dokumentacji, można napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Poszkodowany ma pełne prawo do uczciwego traktowania i odzyskania całej kwoty potrzebnej na naprawę samochodu po kolizji.

Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?

Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl

Wycena szkody — co to takiego?

Wycena szkody to składający się z kilku etapów proces, podczas którego szacowana jest strata poniesiona przez kierowcę w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza wysokość odszkodowania, które jest wypłacane poszkodowanemu. Pierwszym etapem procesu jest ustalenie wartości samochodu na dzień, w którym doszło do powstania określonej szkody. Kolejnymi etapami są oszacowanie rozmiaru szkody oraz przygotowanie kosztorysu dotyczącego naprawy pojazdu.

To właśnie ten etap jest zwykle najbardziej dyskusyjny, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej uznają koszty naprawy za absurdalnie tanie lub też wpisują w kosztorys ceny części zamiennych, które nie są oryginalne, tylko stanowią tańsze substytuty. W rezultacie pozornie wszystko się zgadza, ale najczęściej poszkodowany i tak musi dokładać do naprawy, aby zapewnić sobie optymalną jakość naprawy. Ostatnim etapem jest ustalenie wysokości odszkodowania, które ma zostać wypłacone poszkodowanemu.

Jak długo trwa i ile kosztuje wycena wartości szkody?

Zgodnie z polskim prawem towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacić szkodę w ciągu trzydziestu dni od dnia zgłoszenia wydarzenia. Termin ten jednak może zostać wydłużony, jeśli w tym czasie nie uda się ustalić wszystkich okoliczności wpływających na ocenę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeśli wszelkie informacje zostaną zebrane, to towarzystwo ma kolejnych czternaście dni na zakończenie sprawy. Cały proces nie może zająć więcej czasu niż dziewięćdziesiąt dni od momentu zgłoszenia szkody. Wycena szkody przez niezależnego rzeczoznawcę może wydawać się dość droga, ale dla wielu ludzi stanowi inwestycję w to, aby w niedalekiej przyszłości odzyskać większe pieniądze. Ceny mogą się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak indywidualny cennik czy miasto, w którym realizowana jest usługa.

“Nie zgadzam się z wyceną szkody” — i co dalej?

Jeśli wszystko wskazuje na to, że wycena szkody jest zaniżona, poszkodowany ma prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i walczyć o większe odszkodowanie. W takiej sytuacji nie wolno zgadzać się na propozycję ubezpieczyciela, nawet jeśli w trybie natychmiastowym wypłaci on pieniądze na konto poszkodowanego. Nawet taki krok nie oznacza jeszcze, że sprawa została zakończona. Może zdarzyć się tak, że po napisaniu odwołania od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, ponownie nie dojdzie do porozumienia między poszkodowanym a ubezpieczycielem.

Kalkulator dopłaty do odszkodowania OC/AC

Wówczas można skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym, do którego można składać skargi po nieudanych próbach odzyskania należnych pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej. Kolejność jest w tym wypadku bardzo ważna, ponieważ wniosek ze skargą złożony u Rzecznika Finansowego bez uprzedniej próby porozumienia się z towarzystwem ubezpieczeniowym z całą pewnością zostanie odrzucony. Ostateczną opcją jest w tym wypadku korzystanie z usług kancelarii odszkodowawczych.

Bardzo niska wycena szkody i odwołanie

Jeśli decyzja dotycząca odszkodowania przygotowana przez ubezpieczyciela nie jest korzystna dla poszkodowanego, najlepszym krokiem jest napisanie odwołania od decyzji. W dokumencie tym powinien się znaleźć numer polisy sprawcy wypadku oraz numer szkody nadany w towarzystwie ubezpieczeniowym. Dane te umożliwiają bowiem bardzo szybką identyfikację sprawy i mogą przyśpieszyć cały proces.

Przykładowe dopłaty dla poszkodowanych

Model Rocznik Kwota dopłaty
Skoda Octavia 2010 1650 zł
VW Passat 2014 2325 zł
Ford Focus 2008 1800 zł
Skoda Fabia 2012 995 zł
Ford Mondeo 2015 2926 zł
Peugeot 308 2007 853 zł
Renault Megane 2011 2057 zł
VW Golf 2017 3564 zł
Opel Astra 2009 1953 z

W treści odwołania należy umieścić obszerny opis całej sytuacji oraz uzasadnienie tłumaczące, dlaczego poszkodowany nie zgadza się z wyceną szkody. Należy również opisać trudności, na jakie poszkodowany jest narażony w przypadku przyjęcia zaniżonego odszkodowania. Nie mniej ważne jest to, aby napisać dokładnie, jakie są oczekiwania finansowe, a swoje roszczenia poprzez dodatkową dokumentacją. Może to być opinia mechanika lub też niezależnego rzeczoznawcy. Im więcej informacji znajdzie się w odwołaniu, tym większa szansa na to, że zostanie ono pozytywnie rozpatrzone.

Walka z towarzystwem ubezpieczeniowym o należne pieniądze może okazać się naprawdę żmudnym, a przede wszystkim stresującym procesem w życiu poszkodowanego. Dlatego warto korzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak helpum.pl - zajmujemy się odzyskiwaniem pieniędzy dla swoich klientów, nawet w najtrudniejszych przypadkach. Nasi pracownicy mogą służyć pomocą na wielu polach; zapewniamy nie tylko ekspertyzę rzeczoznawcy, ale również bezpłatne przeanalizowanie sprawy. Jesteśmy w stanie zaproponować odpowiednią dopłatę do odszkodowania i przejęcie obowiązków związanych z odzyskiwaniem pieniędzy od ubezpieczyciela.

comments powered by Disqus