Utrata wartości handlowej pojazdu a leasing — co musisz wiedzieć?
Utrata wartości handlowej pojazdu ma miejsce za każdym razem, kiedy samochód został poważnie uszkodzony. Wymagania potencjalnych kupców w tym zakresie są bowiem bardzo klarowne — ludzie chcą kupować samochody z drugiej ręki, które nie mają za sobą poważnych usterek. Jeśli od kolizji nie minęło więcej niż trzy lata, nie doszło do szkody całkowitej, pojazd nie był użytkowany dłużej niż sześć lat, a element metalowy został uszkodzony po raz pierwszy, można starać się o stosowne odszkodowanie z OC sprawy wypadku. Jak to jednak wygląda w przypadku pojazdów w leasingu? Należy wówczas przedstawić nie tylko standardową dokumentację, ale również zgodę leasingodawcy na wypłatę odszkodowania, poprzedzoną podpisaniem odpowiedniej umowy o cesji, na mocy której prawo do roszczeń zostaje przeniesione na użytkownika pojazdu.
Utrata wartości handlowej pojazdu w leasingu — możliwe przyczyny
Utrata wartości handlowej pojazdu zawsze ma związek z kolizjami drogowymi, wypadkami i stłuczkami. Dzieje się tak, ponieważ samochód uszkodzony w dowolny sposób niejako automatycznie ma niższą cenę rynkową niż pojazd, który nie brał udziału w żadnej stłuczce. Naturalnie w dzisiejszych czasach wiele szkód można naprawić w taki sposób, aby ich skutki były jak najmniej widoczne. Nie oznacza to jednak, że problem znika. Należy również pamiętać, że utrata wartości handlowej samochodu może też być związana z jego intensywną eksploatacją, a tym samym uszkodzeniem komponentów mechanicznych czy wyposażenia wnętrza.
Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?
Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl
Leasing vs utrata wartości — jakie masz opcje?
Aby uzyskać odszkodowanie, konieczne jest złożenie stosownego wniosku wraz z odpowiednią dokumentacją. W przypadku samochodów w leasingu sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ należy dokonać cesji, aby to użytkownik auta, a nie leasingodawca, miał prawa do roszczeń. Cesja to umowa, na mocy której wierzyciel przenosi prawo do roszczeń na osobę trzecią (czyli leasingodawca na osobę posiadającą auto w leasingu). Dopiero na tej podstawie i po załączeniu dość obfitej dokumentacji, możliwe jest staranie się o odszkodowanie. Kwota takiego odszkodowania zależna jest od wielu czynników, takich jak marka pojazdu oraz rodzaj szkód, ale jest ono w stanie w różnym stopniu pokryć różnicę wynikającą z wartości rynkowej pojazdu po odjęciu utraty wartości handlowej.
Uzyskiwanie odszkodowania w tej konkretnej sytuacji może być trudne, tym bardziej dla osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie i nie wiedzą, jakie kroki konkretnie należy podjąć. Cały proces jest dosyć skomplikowany i może wiązać się z wieloma trudnościami, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego w tym przypadku warto skorzystać z usług firmy Helpum, zajmującej się właśnie profesjonalną obsługą klientów, którzy znajdują się między innymi w tego rodzaju sytuacji. Wystarczy skontaktować się z pracownikami firmy, opisać sytuację i załączyć konieczne dokumenty, aby sprawy nabrały tempa przy zerowym obciążeniu klienta kwestiami formalnymi.