Co to jest wycena szkody całkowitej?
Wycena szkody całkowitej jest zależna od rodzaju ubezpieczenia, jakie posiada kierowca. O ile OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu, o tyle AC jest zupełnie dobrowolne. To pierwsze ma na celu pokrywanie szkody osoby poszkodowanej przez nas, zaś drugie ma na celu likwidowanie własnych szkód, kiedy dojdzie do wypadku drogowego i pojazd zostanie w nim uszkodzony. W przypadku OC szkoda całkowita występuje, kiedy pojazd nie nadaje się do naprawy albo, kiedy koszt naprawy przewyższa wartość samego pojazdu.
Szkoda całkowita w przypadku ubezpieczenia AC jest zależna od warunków umowy z konkretną ubezpieczalnią, ale próg opłacalności zazwyczaj określa się na od 60 do 80 procent wartości pojazdu. W obu przypadkach wysokość odszkodowania jest ustalana tak samo, a mianowicie poprzez pomniejszenie wartości pojazdu przed uszkodzeniem o wartość pojazdu tuż po jego uszkodzeniu. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłacenia kierowcy właśnie tej różnicy.
Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?
Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl
Kalkulator szkody całkowitej — ile wynosi cena?
Z doświadczenia wielu kierowców wynika, że firmy ubezpieczeniowe bardzo często zaniżają wysokość odszkodowań, a wypłacane przez nie pieniądze zupełnie nie są adekwatne do poniesionych szkód. W rezultacie powstało sporo firm oferujących internetowe kalkulatory szkody całkowitej, które stanowią realne narzędzie do weryfikacji orzeczenia ubezpieczalni i mogą pomóc w wywalczeniu dopłaty.
Firmy te najczęściej wymagają dokładnych danych dotyczących samochodu, pełnej dokumentacji oraz konkretnych szkód i wykonują bezpłatną analizę wraz z obliczeniem kwoty, jaka dodatkowo należy się klientowi. Jeśli ten zdecyduje się na skorzystanie z usług firmy, a sprawa zostanie korzystnie rozpatrzona, dopłata jest pomyślnie wypłacana na jego konto. Firma zaś pobiera od każdej wygranej sprawy określony procent, przez co obie strony czerpią korzyści ze współpracy i nikt nie jest w tym wypadku stratny.
Ile kosztuje rozliczenie szkody całkowitej?
W przypadku szkody całkowitej stosuje się metodę dyferencyjną, nazywaną również różnicową. Oznacza to, że od ceny pojazdu odejmuje się cenę samochodu po wypadku, a różnica jest wypłacana klientowi ubezpieczalni.
Ważne!
Jeśli samochód przed wypadkiem kosztował dziesięć tysięcy, a po wypadku wycenia się go na trzy tysiące, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacić klientowi siedem tysięcy złotych.
Szacuje się, że w zdecydowanej większości przypadków ubezpieczalnie zaniżają wysokość wypłacanej kwoty, a w związku z tym coraz więcej osób korzysta z usług rzeczoznawców, którzy analizują dokumenty i zapewniają klientom sprawiedliwą kwotę od firmy ubezpieczeniowej. Firmy tego rodzaju po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy wypłacają klientom dopłatę, a następnie pobierają jakąś część z wywalczonej z ubezpieczalni dopłaty. Dla klientów to dobre rozwiązanie, ponieważ w krótkim czasie uzyskują środki niezbędne na przykład do kupienia nowego samochodu.
Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?
Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl
Zaniżona wycena szkody całkowitej i odwołanie
Firmy ubezpieczeniowe najczęściej dbają o swój interes, a klienci po otrzymaniu odszkodowania czują się oszukani. W takich sytuacjach możliwe jest złożenie odwołania, do którego należy dołączyć konkretne dowody. Są to na przykład dokumentacja napraw sprzed wypadku, opinia rzeczoznawcy oraz przykłady internetowych aukcji wykazujących, że żaden z potencjalnych kupców nie jest zainteresowany kupnem takich pozostałości.
Odwołanie do towarzystwa ubezpieczeniowego można złożyć w ciągu trzech lat od wypadku, a powinny się w nim znaleźć numery polisy oraz numer szkody, który został nadany przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Odwołanie powinno zawierać również wyczerpujące wyjaśnienie, z którego będzie jasno wynikało, dlaczego nie zgadzamy się z orzeczeniem firmy ubezpieczeniowej, a także opinia mechanika lub wspomnianego już wyżej rzeczoznawcy. Nie bez znaczenia jest również to, że klient musi określić, jakie ma roszczenia dotyczące sprawy, a mianowicie, jaką konkretnie kwotę chce uzyskać.
Większość osób zasługuje na wyższe odszkodowanie
Uzyskanie odszkodowania po kolizji to dla wielu osób początek stresującej batalii o odzyskanie należytych pieniędzy. Na szczęście istnieje wiele firm, które są w stanie wesprzeć kierowców w podobnych sytuacjach i z pomocą profesjonalnych rzeczoznawców za darmo określić, jaka kwota należy się kierowcy w danej sytuacji. Rozliczenie szkody całkowitej może więc okazać się sprawiedliwe, jeśli fakty i dowody będą przemawiały na korzyść kierowcy, a on sam zdecyduje się na wystosowanie odwołania.