ul. św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań kontakt@helpum.pl

Wycena szkody całkowitej — wszystko, co musisz i powinieneś o niej wiedzieć

Przeczytasz w 4 minut

Bardzo często zdarza się, że po nawet niewielkim uszkodzeniu samochodu w kolizji drogowej ubezpieczyciel orzeka, iż doszło do tak zwanej szkody całkowitej. Rozwiązanie to jest wygodne dla ubezpieczalni, ale niezbyt opłacalne dla kierowcy, który za wypłacone pieniądze nie będzie mógł kupić nowego pojazdu. Czym jest wycena szkody całkowitej, ile kosztuje jej rozliczenie i co jeszcze warto wiedzieć, kiedy znajdziemy się w takich okolicznościach? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest wycena szkody całkowitej?

Wycena szkody całkowitej jest zależna od rodzaju ubezpieczenia, jakie posiada kierowca. O ile OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu, o tyle AC jest zupełnie dobrowolne. To pierwsze ma na celu pokrywanie szkody osoby poszkodowanej przez nas, zaś drugie ma na celu likwidowanie własnych szkód, kiedy dojdzie do wypadku drogowego i pojazd zostanie w nim uszkodzony. W przypadku OC szkoda całkowita występuje, kiedy pojazd nie nadaje się do naprawy albo, kiedy koszt naprawy przewyższa wartość samego pojazdu.

Szkoda całkowita w przypadku ubezpieczenia AC jest zależna od warunków umowy z konkretną ubezpieczalnią, ale próg opłacalności zazwyczaj określa się na od 60 do 80 procent wartości pojazdu. W obu przypadkach wysokość odszkodowania jest ustalana tak samo, a mianowicie poprzez pomniejszenie wartości pojazdu przed uszkodzeniem o wartość pojazdu tuż po jego uszkodzeniu. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłacenia kierowcy właśnie tej różnicy.

Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?

Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl

Kalkulator szkody całkowitej — ile wynosi cena?

Z doświadczenia wielu kierowców wynika, że firmy ubezpieczeniowe bardzo często zaniżają wysokość odszkodowań, a wypłacane przez nie pieniądze zupełnie nie są adekwatne do poniesionych szkód. W rezultacie powstało sporo firm oferujących internetowe kalkulatory szkody całkowitej, które stanowią realne narzędzie do weryfikacji orzeczenia ubezpieczalni i mogą pomóc w wywalczeniu dopłaty.

Kalkulator wyceny szkody całkowitej

Firmy te najczęściej wymagają dokładnych danych dotyczących samochodu, pełnej dokumentacji oraz konkretnych szkód i wykonują bezpłatną analizę wraz z obliczeniem kwoty, jaka dodatkowo należy się klientowi. Jeśli ten zdecyduje się na skorzystanie z usług firmy, a sprawa zostanie korzystnie rozpatrzona, dopłata jest pomyślnie wypłacana na jego konto. Firma zaś pobiera od każdej wygranej sprawy określony procent, przez co obie strony czerpią korzyści ze współpracy i nikt nie jest w tym wypadku stratny.

Ile kosztuje rozliczenie szkody całkowitej?

W przypadku szkody całkowitej stosuje się metodę dyferencyjną, nazywaną również różnicową. Oznacza to, że od ceny pojazdu odejmuje się cenę samochodu po wypadku, a różnica jest wypłacana klientowi ubezpieczalni.

Ważne!

Jeśli samochód przed wypadkiem kosztował dziesięć tysięcy, a po wypadku wycenia się go na trzy tysiące, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacić klientowi siedem tysięcy złotych.

Szacuje się, że w zdecydowanej większości przypadków ubezpieczalnie zaniżają wysokość wypłacanej kwoty, a w związku z tym coraz więcej osób korzysta z usług rzeczoznawców, którzy analizują dokumenty i zapewniają klientom sprawiedliwą kwotę od firmy ubezpieczeniowej. Firmy tego rodzaju po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy wypłacają klientom dopłatę, a następnie pobierają jakąś część z wywalczonej z ubezpieczalni dopłaty. Dla klientów to dobre rozwiązanie, ponieważ w krótkim czasie uzyskują środki niezbędne na przykład do kupienia nowego samochodu.

Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?

Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl

Zaniżona wycena szkody całkowitej i odwołanie

Firmy ubezpieczeniowe najczęściej dbają o swój interes, a klienci po otrzymaniu odszkodowania czują się oszukani. W takich sytuacjach możliwe jest złożenie odwołania, do którego należy dołączyć konkretne dowody. Są to na przykład dokumentacja napraw sprzed wypadku, opinia rzeczoznawcy oraz przykłady internetowych aukcji wykazujących, że żaden z potencjalnych kupców nie jest zainteresowany kupnem takich pozostałości.

Odwołanie do towarzystwa ubezpieczeniowego można złożyć w ciągu trzech lat od wypadku, a powinny się w nim znaleźć numery polisy oraz numer szkody, który został nadany przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Odwołanie powinno zawierać również wyczerpujące wyjaśnienie, z którego będzie jasno wynikało, dlaczego nie zgadzamy się z orzeczeniem firmy ubezpieczeniowej, a także opinia mechanika lub wspomnianego już wyżej rzeczoznawcy. Nie bez znaczenia jest również to, że klient musi określić, jakie ma roszczenia dotyczące sprawy, a mianowicie, jaką konkretnie kwotę chce uzyskać.

Większość osób zasługuje na wyższe odszkodowanie

Uzyskanie odszkodowania po kolizji to dla wielu osób początek stresującej batalii o odzyskanie należytych pieniędzy. Na szczęście istnieje wiele firm, które są w stanie wesprzeć kierowców w podobnych sytuacjach i z pomocą profesjonalnych rzeczoznawców za darmo określić, jaka kwota należy się kierowcy w danej sytuacji. Rozliczenie szkody całkowitej może więc okazać się sprawiedliwe, jeśli fakty i dowody będą przemawiały na korzyść kierowcy, a on sam zdecyduje się na wystosowanie odwołania.

comments powered by Disqus