Wycena szkody samochodu - kiedy następuje?
Jest to proces, który odbywa się wtedy, gdy właściciel pojazdu chce oddać do naprawy auto, jakie zostało uszkodzone na skutek np. działania innych osób. Chodzi tu m.in. o kolizję na drodze lub też sytuację, kiedy pojazd nie znajdował się w ruchu, jednak inna osoba dopuściła się jego uszkodzenia. Czy za każdym razem potrzebny jest rzeczoznawca? Oczywiście, że nie. Wszystko zależne jest tak naprawdę od tego, z jak skomplikowaną naprawą ma się do czynienia. Przykładem może być wymiana lampy, zderzaka. W takich momentach wycena jest jasna i klarowna. Gorzej, w przypadku większych i droższych napraw, jakie mogły powstać na skutek gwałtownego uderzenia, np. w słupek drogowy. Potrzebny jest odpowiedni formularz, który wypełnia rzeczoznawca.
Wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę - wszystko co musisz wiedzieć
Od momentu zgłoszenia poważnej szkody, ubezpieczyciel ma 30 dni na to, aby wysłać do klienta rzeczoznawcę. To on będzie odpowiedzialny za wycenę całej szkody i oszacowanie spowodowanych strat. Sporządza on specjalny dokument, gdzie opisane są wszystkie usterki i ewentualne nieprawidłowości, jakie zostały wykryte podczas oględzin. Trzeba przygotować się na to, że może zadawać wiele pytań, odnoszących się także do sytuacji, kiedy doszło do szkody.
To na podstawie sporządzonej dokumentacji, wystawiany jest kosztorys, który trafia do ubezpieczalni. Wtedy można się dokładnie dowiedzieć, jakiej wysokości jest wycena szkody samochodu. Niestety, bywa czasem tak, że rzeczoznawca ubezpieczyciela zaniża szkody na niekorzyść klienta. W takiej sytuacji właściciel pojazdu ma prawo do tego, aby napisać odwołanie.
Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?
Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl
Wycena szkody bez rzeczoznawcy - jak ją przygotować?
W pierwszej kolejności należy przygotować sobie odpowiednie dokumenty, jakie dostępne są na ogół na stronie ubezpieczyciela. Aktualnie istnieje możliwość zgłoszenia szkody online. Nie trzeba nigdzie wysyłać wypełnionych druków. Ważne jest również to, aby przygotować zdjęcia szkody, która nastąpiła. To wszystko będzie potrzebne do tego, aby móc zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wykonując zdjęcia, należy postarać się o to, aby znalazło się na nich jak najwięcej szczegółów. Wykonanie pobieżne zdjęć może sprawić, że wniosek zostanie cofnięty lub całkowicie odrzucony z uzasadnieniem bezpodstawne. Tak wypełniony wniosek online lub w formie papierowej, rozpatrywany jest przez ubezpieczyciela, który ma 30 dni na to, aby wydać odpowiedź. Na ogół przesyłana jest ona drogą elektroniczną i/lub w formie papierowej.
Wycena szkody samochodu odwołanie - jak napisać?
Potrzebne jest sporządzenie pisma, które powinno zawierać takie elementy jak:
- dane osoby poszkodowane, łącznie z danymi teleadresowymi,
- oznaczenie towarzystwa ubezpieczeniowego, tutaj również potrzebny jest adres,
- numer konta bankowego,
- żądana kwota,
- własnoręcznie wykonany podpis,
- podstawa prawna (ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym), która pozwala na faktyczne złożenie pisma (nie jest obowiązkowa).
Potem pozostanie tylko złożyć taki dokument osobiście w siedzibie, drogą e-mail lub za potwierdzeniem w przypadku tradycyjnej poczty. Każdy kierowca ma całe trzy lata na to, aby złożyć odwołanie. Jednak nie ma z drugiej strony co czekać na to, aby wysłać to pismo.
Wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę nie jest tak skomplikowanym procesem. Wielu z nich przyznaje racje klientom ubezpieczalni, fachowo podchodząc do wykonywania swoich obowiązków. Jednak trzeba także pilnować swoich spraw, aby nie okazało się, że ubezpieczyciel przy pomocy rzeczoznawcy, chce nieuczciwe postąpić z klientem.