Dopłaty do odszkodowań – jak to działa?
Dopłata do odszkodowania to nic innego jak wypłata różnicy pomiędzy otrzymanym już odszkodowaniem od ubezpieczyciela a tym, jakie faktycznie powinno być. W przypadku tego typu działań warto jest określić kwotę zaniżenia, poprzez dokładną analizę kosztów oraz poniesionych szkód. W branży odszkodowań proces ten często nosi także nazwę cesji wierzytelności.
Usługa ta polega na podpisaniu umowy (sprzedaży szkody) z odpowiednio uprawnioną do takiego procesu firmą. Na jej podstawie poszkodowany uzyskuje dokładną kwotę zgodnie z podpisaną wcześniej umową. Warto zaznaczyć, iż aby uzyskać dopłatę do odszkodowania, należy spełnić konkretne warunki:
- nie została zawarta ugoda z ubezpieczycielem,
- szkoda do której doszło, jest całkowita lub częściowa,
- gdy w przedstawionym kosztorysie znajdują się błędy,
- od dnia zgłoszonego wypadku nie minęło więcej niż 3 lata.
Dobrze jest także pamiętać, że o dopłatę do odszkodowania, nawet wtedy, gdy pokrzywdzony nie zdecydował się na naprawę uszkodzonego samochodu.
Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?
Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl
Kiedy warto złożyć wniosek o dopłatę do odszkodowania?
W większości przypadków zaniżanie wypłaty odszkodowań ma miejsce, gdy kosztorys prac nie uwzględnia dodatkowych kosztów naprawy auta lub jest pomniejszony. W takiej sytuacji każda poszkodowana osoba, która ma podejrzenia co do wiarygodności otrzymanej kwoty, może złożyć wniosek o dopłatę do odszkodowania.
Aby dokładnie przeanalizować koszty naprawy auta oraz wysokość ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, jakimi są:
- amortyzacja – jest to najczęściej proces polegający na odejmowaniu od wartości odszkodowania różnicy procentu pomiędzy nowymi a starymi częściami,
- części zamienne – kosztorys powinien zazwyczaj zawierać naprawę za pomocą nowych części, o ile takie znajdowały się w uszkodzonym samochodzie. Jednakże w większości przypadków brane są pod uwagę zamienniki części oryginalnych, często słabszej jakości,
- wartość pojazdu – warto zwracać uwagę na fakt, czy w przypadku szkody całkowitej aua wartość pojazdu nie jest zaniżona przez ubezpieczyciela. Ma to konkretny wpływ na wysokość wyliczonego odszkodowania,
- naprawa uszkodzonych części w aucie – często zamiast wymiany zniszczonych w wypadku części, pojawia się w kosztorysach pozycja naprawy, która jest opcją znacznie tańszą. Nie oznacza to, że każdy uszkodzony moduł samochodu nadaje się do naprawy.
W momencie stwierdzenia, iż otrzymane odszkodowanie jest zaniżone, poszkodowany może starać się o dopłatę z OC sprawcy, aby uzyskać brakujące środki.
Co jeszcze należy wiedzieć na temat dopłacania do odszkodowań?
Choć staranie się o dopłatę do odszkodowania może wydawać się procesem długotrwałym oraz skomplikowanym, to nie zawsze takie ono jest. Współpracując z firmą zajmującą się tego typu sprawami, ilość dokumentów do przygotowania jest niewielka, oraz pozostaje pewność, że wszystko zostanie prawidłowo złożone. Z dokumentów wymaganych wówczas do złożenia wniosku o dopłatę do odszkodowania wymagane są przede wszystkim przedstawiony kosztorys oraz decyzja od ubezpieczyciela.
Oczywiście jest możliwość ubiegania się o dopłacenie do odszkodowania osobiście, jednakże proces ten może się wydłużyć, a potrzebna dokumentacja się zwiększa. Dodatkowymi pozycjami, które należy wówczas przedłożyć, są na przykład: wycena wybranego warsztatu, opinia rzeczoznawcy czy chociażby rachunki potwierdzające wydatki związane z naprawą samochodu. Wydłuża to także znacznie czas oczekiwania na dopłatę.
Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?
Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl
Dopłaty do odszkodowań – czy warto się o nie starać?
Ubieganie się o dopłatę do odszkodowania jest procesem, który nie jest dość powszechny, choć na rynku jest wiele firm specjalizujących się w tej dziedzinie. W przypadku, gdy uzyskane odszkodowanie jest za niskie, dobrze jest rozważyć taką opcję. Poza brakującymi środkami, które potrzebne są do naprawy samochodu, można wymienić jeszcze takie argumenty jak:
- pieniądze, które są pewne – podpisując właściwie umowę sprzedaży szkody, to firma zajmująca się sprawą, ma za zadanie wypłacić różnicę poszkodowanemu. Jest to niezależnie od wyroku sądowego, w którym poszkodowany nie musi uczestniczyć,
- brak ryzyka związanego z utraceniem zniżek,
- elastyczny czas – poszkodowany kierowca może skorzystać z ubiegania się o dopłatę do odszkodowania nawet w ciągu 3 lat, od momentu wystąpienia szkody,
- szybki czas sprawy – proces ten w większości przypadków trwa nawet kilka dni. W bardziej skomplikowanych przypadkach może on rozwinąć się do terminu miesiąca, jednakże występuje to naprawdę rzadko.
Zastanawiając się, nad złożeniem wniosku o dopłatę do odszkodowania warto, jest rozważyć każdy aspekt przemawiający za tym rozwiązaniem. W szczególności, gdy istnieje podejrzenie zaniżonego odszkodowania.