ul. św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań kontakt@helpum.pl

Na czym polega doplata do odszkodowania?

Przeczytasz w 4 minut

Zaniżanie wypłat odszkodowań jest często spotykanym procesem wśród ubezpieczycieli. Dla osoby poszkodowanej jest to sporym problemem, ponieważ wielu klientów traktuje wycenę szkody jako decyzję ostateczną, co sprawia, że jest ona akceptowana pomimo wątpliwości. Tymczasem poszkodowanemu, przysługuje możliwość ubiegania się o dopłatę do odszkodowania.

Dopłaty do odszkodowań – jak to działa?

Dopłata do odszkodowania to nic innego jak wypłata różnicy pomiędzy otrzymanym już odszkodowaniem od ubezpieczyciela a tym, jakie faktycznie powinno być. W przypadku tego typu działań warto jest określić kwotę zaniżenia, poprzez dokładną analizę kosztów oraz poniesionych szkód. W branży odszkodowań proces ten często nosi także nazwę cesji wierzytelności.

Usługa ta polega na podpisaniu umowy (sprzedaży szkody) z odpowiednio uprawnioną do takiego procesu firmą. Na jej podstawie poszkodowany uzyskuje dokładną kwotę zgodnie z podpisaną wcześniej umową. Warto zaznaczyć, iż aby uzyskać dopłatę do odszkodowania, należy spełnić konkretne warunki:

 • nie została zawarta ugoda z ubezpieczycielem,
 • szkoda do której doszło, jest całkowita lub częściowa,
 • gdy w przedstawionym kosztorysie znajdują się błędy,
 • od dnia zgłoszonego wypadku nie minęło więcej niż 3 lata.

Dobrze jest także pamiętać, że o dopłatę do odszkodowania, nawet wtedy, gdy pokrzywdzony nie zdecydował się na naprawę uszkodzonego samochodu.

Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?

Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl

Kiedy warto złożyć wniosek o dopłatę do odszkodowania?

W większości przypadków zaniżanie wypłaty odszkodowań ma miejsce, gdy kosztorys prac nie uwzględnia dodatkowych kosztów naprawy auta lub jest pomniejszony. W takiej sytuacji każda poszkodowana osoba, która ma podejrzenia co do wiarygodności otrzymanej kwoty, może złożyć wniosek o dopłatę do odszkodowania.

Aby dokładnie przeanalizować koszty naprawy auta oraz wysokość ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, jakimi są:

 • amortyzacja – jest to najczęściej proces polegający na odejmowaniu od wartości odszkodowania różnicy procentu pomiędzy nowymi a starymi częściami,
 • części zamienne – kosztorys powinien zazwyczaj zawierać naprawę za pomocą nowych części, o ile takie znajdowały się w uszkodzonym samochodzie. Jednakże w większości przypadków brane są pod uwagę zamienniki części oryginalnych, często słabszej jakości,
 • wartość pojazdu – warto zwracać uwagę na fakt, czy w przypadku szkody całkowitej aua wartość pojazdu nie jest zaniżona przez ubezpieczyciela. Ma to konkretny wpływ na wysokość wyliczonego odszkodowania,
 • naprawa uszkodzonych części w aucie – często zamiast wymiany zniszczonych w wypadku części, pojawia się w kosztorysach pozycja naprawy, która jest opcją znacznie tańszą. Nie oznacza to, że każdy uszkodzony moduł samochodu nadaje się do naprawy.

W momencie stwierdzenia, iż otrzymane odszkodowanie jest zaniżone, poszkodowany może starać się o dopłatę z OC sprawcy, aby uzyskać brakujące środki.

Co jeszcze należy wiedzieć na temat dopłacania do odszkodowań?

Choć staranie się o dopłatę do odszkodowania może wydawać się procesem długotrwałym oraz skomplikowanym, to nie zawsze takie ono jest. Współpracując z firmą zajmującą się tego typu sprawami, ilość dokumentów do przygotowania jest niewielka, oraz pozostaje pewność, że wszystko zostanie prawidłowo złożone. Z dokumentów wymaganych wówczas do złożenia wniosku o dopłatę do odszkodowania wymagane są przede wszystkim przedstawiony kosztorys oraz decyzja od ubezpieczyciela.

Oczywiście jest możliwość ubiegania się o dopłacenie do odszkodowania osobiście, jednakże proces ten może się wydłużyć, a potrzebna dokumentacja się zwiększa. Dodatkowymi pozycjami, które należy wówczas przedłożyć, są na przykład: wycena wybranego warsztatu, opinia rzeczoznawcy czy chociażby rachunki potwierdzające wydatki związane z naprawą samochodu. Wydłuża to także znacznie czas oczekiwania na dopłatę.

Potrzebujesz pomocy z podobną sprawą?

Zadzwoń (+48) 605 879 003 lub napisz kontakt@helpum.pl

Dopłaty do odszkodowań – czy warto się o nie starać?

Ubieganie się o dopłatę do odszkodowania jest procesem, który nie jest dość powszechny, choć na rynku jest wiele firm specjalizujących się w tej dziedzinie. W przypadku, gdy uzyskane odszkodowanie jest za niskie, dobrze jest rozważyć taką opcję. Poza brakującymi środkami, które potrzebne są do naprawy samochodu, można wymienić jeszcze takie argumenty jak:

 • pieniądze, które są pewne – podpisując właściwie umowę sprzedaży szkody, to firma zajmująca się sprawą, ma za zadanie wypłacić różnicę poszkodowanemu. Jest to niezależnie od wyroku sądowego, w którym poszkodowany nie musi uczestniczyć,
 • brak ryzyka związanego z utraceniem zniżek,
 • elastyczny czas – poszkodowany kierowca może skorzystać z ubiegania się o dopłatę do odszkodowania nawet w ciągu 3 lat, od momentu wystąpienia szkody,
 • szybki czas sprawy – proces ten w większości przypadków trwa nawet kilka dni. W bardziej skomplikowanych przypadkach może on rozwinąć się do terminu miesiąca, jednakże występuje to naprawdę rzadko.

Zastanawiając się, nad złożeniem wniosku o dopłatę do odszkodowania warto, jest rozważyć każdy aspekt przemawiający za tym rozwiązaniem. W szczególności, gdy istnieje podejrzenie zaniżonego odszkodowania.

comments powered by Disqus